Legislatíva

Zákonom č. 184/2018 Z. z.  došlo k novelizácii zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.

Novelou došlo k zásadnej zmene chápania postavenia zvierat. Po novom má živé zviera osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie.

Povinnosti obce

O opustené (túlavé) zvieratá sa musia postarať obce. Obce teda môžu karanténne stanice a útulky pre zvieratá prevádzkovať samy alebo si ich služby objednať, prípadne sa inak podieľať na ich fungovaní.

Konkrétne je obec tiež povinná:

  • zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na území obce a ich umiestnenie do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá prostredníctvom osoby schválenej na odchyt túlavých zvierat,
  • prevziať túlavé zviera nájdené na území obce od nálezcu a umiestniť ho v karanténnej stanici alebo útulku pre zvieratá.

Našli ste stratené alebo opustené zviera?

👉 Ak sa zviera našlo v meste, je potrebné volať mestskú políciu na čísle 159. Aj niektoré obce majú svoju obecnú políciu. Ak ju obec nemá, pri náleze zvieraťa je potrebné kontaktovať obecný úrad, alebo priamo starostu obce.

👉 POVINNOSTI OBCÍ A MIEST

Každá obec je povinná zabezpečiť odchyt túlavého zvieraťa prostredníctvom osoby na to schválenej (Zákon č. 39/2007 Z. z., v znení neskorších predpisov) a jeho umiestnenie do karantény/útulku. Ignorovanie žiadostí o odchyt túlavých zvierat obcou alebo mestom je porušením zákona. Netolerujme takýto prístup a trvajme na dodržiavaní zákonov!

👉 OBEC ODCHYT ODMIETA RIEŠIŤ

V prípade, že starosta obce, alebo obecná polícia, nechcú byť pri odchyte túlavého zvieraťa nápomocní, pripomeňte im, že by porušili zákon a trvajte na odchytení zvieraťa. Môžete podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR, napr. aj prostredníctvom formulára:

https://www.svps.sk/podania21/index.php?page=podnety&id=2

👉 PREDCHÁDZAJME PROBLÉMOM

Ak už teraz viete, že vaša obec odchyty nerieši a nemá uzatvorenú zmluvu, podnet pokojne podajte hneď, ešte kým nejakého tuláka nájdete. Obce majú niekoľko možností, ako situáciu s túlavými zvieratami riešiť a o tom, aké majú povinnosti, vedia minimálne od roku 2007, takže žiadne výhovorky neobstoja. Najmä nie pred zákonom. Obce môžu karanténne stanice a útulky prevádzkovať aj samy, alebo sa podieľať na ich zriadení, či fungovaní.

Všímajte si svoje okolie, v kotercoch trpí veľmi veľa psíkov

Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky 283/2020 o ochrane spoločenských zvierat uvádza:

👉 Pes musí mať možnosť VIDIEŤ a POČUŤ, čo sa deje v jeho chovnom zariadení a v okolitom prostredí a musí mať možnosť komunikovať s okolitým prostredím;

👉 Pes chovaný/držaný v koterci musí mať DENNE UMOŽNENÝ VOĽNÝ POHYB MIMO KOTERCA;

👉 Pes chovaný vo vonkajšom koterci musí mať voľný prístup do uzatvorených priestorov prepojených s kotercom / do vhodnej búdy v koterci alebo prepojenej s kotercom. KOTEREC musí poskytovať psovi DOSTATOČNÚ OCHRANU pred nepriaznivým počasím, najmä PRED DAŽĎOM, MRAZOM a priamym SLNEČNÝM ŽIARENÍM, a musí byť vhodne ODVODNENÝ.

Kŕmenie mačiek na verejných priestranstvách je zákonné

Prosíme – rešpektujte to. Verejné priestranstvá nepatria vlastníkom bytov – a nikto nemá právomoc zakazovať kŕmenie voľne žijúcich mačiek. Ústavný súd SR (nález II. ÚS 19/97) jasne rozhodol: Zákaz kŕmenia zvierat zo strany osôb alebo inštitúcií je nezákonný.

✅ Kŕmenie je prejav súcitu.

✅ Kŕmenie pomáha aj regulácii populácie (kastrácie, monitoring, adopcie).

✅ Kŕmenie mačiek na verejnom priestranstve je legálne. Ale nesmiete po kŕmení nechávať neporiadok a znečisťovať verejné priestranstvo.

❌ Prosíme – neprispievajte k šikane ľudí, ktorí zvieratám pomáhajú.

Zdroj: Sloboda zvierat