Zákonom č. 184/2018 Z. z. došlo k novelizácii zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.
Novelou došlo k zásadnej zmene chápania postavenia zvierat. Po novom má živé zviera osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie.
Povinnosti obce
O opustené (túlavé) zvieratá sa musia postarať obce. Obce teda môžu karanténne stanice a útulky pre zvieratá prevádzkovať samy alebo si ich služby objednať, prípadne sa inak podieľať na ich fungovaní.
Konkrétne je obec tiež povinná:
- zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na území obce a ich umiestnenie do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá prostredníctvom osoby schválenej na odchyt túlavých zvierat,
- prevziať túlavé zviera nájdené na území obce od nálezcu a umiestniť ho v karanténnej stanici alebo útulku pre zvieratá.

Našli ste stratené alebo opustené zviera?
Ak sa zviera našlo v meste, je potrebné volať mestskú políciu na čísle 159. Aj niektoré obce majú svoju obecnú políciu. Ak ju obec nemá, pri náleze zvieraťa je potrebné kontaktovať obecný úrad, alebo priamo starostu obce.
POVINNOSTI OBCÍ A MIEST
Každá obec je povinná zabezpečiť odchyt túlavého zvieraťa prostredníctvom osoby na to schválenej (Zákon č. 39/2007 Z. z., v znení neskorších predpisov) a jeho umiestnenie do karantény/útulku. Ignorovanie žiadostí o odchyt túlavých zvierat obcou alebo mestom je porušením zákona. Netolerujme takýto prístup a trvajme na dodržiavaní zákonov!
OBEC ODCHYT ODMIETA RIEŠIŤ
V prípade, že starosta obce, alebo obecná polícia, nechcú byť pri odchyte túlavého zvieraťa nápomocní, pripomeňte im, že by porušili zákon a trvajte na odchytení zvieraťa. Môžete podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR, napr. aj prostredníctvom formulára:
https://www.svps.sk/podania21/index.php?page=podnety&id=2
PREDCHÁDZAJME PROBLÉMOM
Ak už teraz viete, že vaša obec odchyty nerieši a nemá uzatvorenú zmluvu, podnet pokojne podajte hneď, ešte kým nejakého tuláka nájdete. Obce majú niekoľko možností, ako situáciu s túlavými zvieratami riešiť a o tom, aké majú povinnosti, vedia minimálne od roku 2007, takže žiadne výhovorky neobstoja. Najmä nie pred zákonom. Obce môžu karanténne stanice a útulky prevádzkovať aj samy, alebo sa podieľať na ich zriadení, či fungovaní.
Všímajte si svoje okolie, v kotercoch trpí veľmi veľa psíkov
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky 283/2020 o ochrane spoločenských zvierat uvádza:
Pes musí mať možnosť VIDIEŤ a POČUŤ, čo sa deje v jeho chovnom zariadení a v okolitom prostredí a musí mať možnosť komunikovať s okolitým prostredím;
Pes chovaný/držaný v koterci musí mať DENNE UMOŽNENÝ VOĽNÝ POHYB MIMO KOTERCA;
Pes chovaný vo vonkajšom koterci musí mať voľný prístup do uzatvorených priestorov prepojených s kotercom / do vhodnej búdy v koterci alebo prepojenej s kotercom. KOTEREC musí poskytovať psovi DOSTATOČNÚ OCHRANU pred nepriaznivým počasím, najmä PRED DAŽĎOM, MRAZOM a priamym SLNEČNÝM ŽIARENÍM, a musí byť vhodne ODVODNENÝ.
Kŕmenie mačiek na verejných priestranstvách je zákonné
Prosíme – rešpektujte to. Verejné priestranstvá nepatria vlastníkom bytov – a nikto nemá právomoc zakazovať kŕmenie voľne žijúcich mačiek. Ústavný súd SR (nález II. ÚS 19/97) jasne rozhodol: Zákaz kŕmenia zvierat zo strany osôb alebo inštitúcií je nezákonný.
Kŕmenie je prejav súcitu.
Kŕmenie pomáha aj regulácii populácie (kastrácie, monitoring, adopcie).
Kŕmenie mačiek na verejnom priestranstve je legálne. Ale nesmiete po kŕmení nechávať neporiadok a znečisťovať verejné priestranstvo.
Prosíme – neprispievajte k šikane ľudí, ktorí zvieratám pomáhajú.
Zdroj: Sloboda zvierat

