Najhorší Silvester a Nový rok v mojom živote

Tomáš Benetin

31.12.2022

Klasický večer 21:40 a posledné krátke venčenie, než začnú búchať delobuchy. Vybehneme na záhradu, len malú potrebu a rýchlo domov – cca 60 sekúnd. Obojok pevne stiahnutý. 21:41 pár desiatok metrov od nás niekto spustil rachot, ktorý gradoval. Aj napriek upokojujúcim účinkom valeriány lekárskej sa Ruby zmocnil úplný amok a začala sa trhať a cúvať strašnou silou. Nakoniec sa vytrha z obojka a ja som utekal za ňou. Kto niekedy utekal za mladým psom vie, že človek nemá šancu. Do minúty som ju úplne stratil, všade tma a všade nadšenci delobuchov. Nenašli sme ju a tak sme silvester strávili hľadaním psa po celom Kvetoslavove. Mohla byť hocikde. Nenašli sme ju a tak sme sa o polnoci vrátili domov. S každým buchnutím delobuchu som si uvedomoval, že ona ďalej beží, je vystrašená na smrť, sama vonku a zažíva strašné peklo. Nespal som ani polhoďku v noci, čakal som, či sa neobjaví pri dome, ale nič.

1.1. sme ju išli hľadať hneď ako sa rozvidnelo. Dojala ma komunita na FB, ľudia hromadne zdieľali jej fotku s popisom udalosti, dokonca pár ľudí ju išlo hľadať, len tak, lebo sa stratilo malé šteňa. Pešo sme prešli po poliach až do Dunajskej Lužnej, ale polia sú obrovské a mohla byť kdekoľvek.

Následne sme autom prejazdili všetky okolité dediny, ale bezvýsledne. Po obede sme sa vrátili domov, že sa najeme a pôjdeme hľadať ďalej. V tom nám volala pani, že ju videla na kruháči v Štvrtku pri ostrove (10 km od nášho domu). V sekunde sme boli v aute a šli sme, volala ďalšia, rovnaká lokalita. Do tretice volala pani, že ju našla pri kruháči a že ju majú u seba. Za pár minút sme boli u nej a v slzách sme si ju prebrali. Ruby bola opät s nami, v úplnom traumatickom šoku sme ju naložili do auta a až doma sme zistili, že má úplne do krvi zodraté vankúšíky a strhané pazúriky z toho, ako bezcieľne, v amoku, prebehla takmer 10 km. Šli sme hneď na veterinárnu pohotovosť. Aktuálne má Ruby obviazané všetky 4 labky a okrem potreby vôbec nechodí.

Možno je čas, aby sme sa ako spoločnosť začali zamýšľať nad úplnym zákazom pyrotechniky, pretože nejde len o psov a mačky, ide aj o mŕtve vtáky a iné drobné tvory, o poškodené a znečistené životné prostredie a v kontraste s tým, čo sa deje u susedov, považujem púšťanie delobuchov za úplný cynizmus.